30 października w Pałacu Potockich w Krakowie odbyła się kolejna odsłona „Warsztatów słowa ”, które towarzyszą Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej.
W trakcie warsztatów z uczniami i uczennicami II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie zatytułowanych „Kolektywy i wspólnoty (nie tylko) artystyczne” dyskutowaliśmy o tomie wierszy „Waruj” autorstwa Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej. Warsztaty poprowadziła dr Anna Marchewka.
Waruj nie jest typowym zbiorem wierszy z ilustracjami, książka Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller to wyraz artystycznego, graficzno-literackiego dialogu. Poemiks Łańcuckiej i Mueller może okazać się szansą na odkrycie mocy kolektywu, niekoniecznie wyłącznie artystycznego. Wspólna lektura i analiza Waruj, oprócz podróżowania przez historię (również literatury), umożliwia mierzenie się ze współczesnymi, dotkliwymi problemami społecznymi. Budowanie wspólnoty w – i dzięki – Waruj może pomagać osobom czytającym w przełamywaniu poczucia bezradności wobec tego, co trudno nawet wypowiedzieć, oraz w podejmowaniu prób budowania koleżeńskich relacji i sojuszy we wspólnych, ważnych sprawach.
W latach 2024-2026 Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej towarzyszy program edukacji kulturalnej „Warsztaty słowa”, skierowany do szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem projektu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Ma on na celu zachęcanie młodych ludzi do czytania, w szczególności do czytania poezji. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Autorem zdjęć jest Kuba Ociepa.