Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała najlepszą książkę poetycką wydaną w 2022 r. Laureatem XI edycji konkursu został Tomasz Różycki za książkę „Ręka pszczelarza”, wyd. Znak. Laureat otrzymał statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych. Nominowani – czeki na 8 tys. złotych. Wyboru laureata dokonała kapituła w składzie: Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Juriij Zawadski. Sekretarzem Nagrody jest Joanna Bociąg.

Ręka pszczelarza

W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem.

Ręka pszczelarza Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Pełen plastycznych, rytmicznych obrazów utwór buzuje wielością sensów i znaczeń. Znajdziemy tu nawiązania do obrzędu starosłowiańskich dziadów, żydowskiego Jizkor, Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza czy Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Wejście do stanowiącego motyw przewodni tomu ogrodu zoologicznego, Tiergarten, to tajemnicza i mroczna wyprawa w głąb siebie.

W imieniu zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej – Teresy Walas, Marka Bukowskiego i własnym – chciałbym najserdeczniej pogratulować Tomaszowi Różyckiemu Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej. Imienia poetki, która skończyłaby tydzień temu 100 lat i którą ty, Tomku, poznałeś i z którą czytałeś wiersze tu, w Krakowie, po śmierci Czesława Miłosza – którego Festiwal właśnie się w Krakowie odbywa. Przyznanie ci tej tutaj i teraz nagrody za piękną i mądrą książkę ma więc być może jakiś dodatkowy walor symboliczny, a z pewnością jest wyrazem jakiegoś rodzaju solidarności między poetami i poetkami — i pokazuje, że poezja polska jest rozmową, która nie milknie nawet w niepoetyckich czasach. I Szymborska, i Miłosz czuli się odpowiedzialni za tę rozmowę i chcieli sprawić, różnymi sposobami, by była słyszalna. Szymborska zobowiązała nas, Fundację, do zorganizowania nagrody poetyckiej, dzięki której o poezji choć przez chwilę więcej się mówi. Miłosz uważał się za ogrodnika, którego zadaniem jest dbanie o poetycki ogródek. Jestem przekonany, że oboje bardzo by się ucieszyli wiedząc, że dziś ta nagroda trafia do rąk — a właściwie: do ręki pszczelarza. – wypowiedź Michała Rusinka, prezesa zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Tomasz Różycki (ur. w 1970 roku) – poeta i tłumacz, który nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat Dwanaście stacji (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest on już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: Kapitan X (wiersze), Próba ognia (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz Ijasz (poemat). Mieszka w Opolu.

Oto lista tytułów nominowanych w XI edycji konkursu:

Maciej Bobula, Pustko, Warstwy

Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki, Biblioteka Śląska

Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK

Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza, Znak

Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej

Dofinansowanie: Miasto Kraków

Partner strategiczny: ERGO Hestia

Współfundator Nagrody: BNP Paribas

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miłosz Festival, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Mercedes-Benz Zasada Automotive, Kaizen Media, Precision Machine Parts Poland, Tenczyńska Okovita, Likus Hotele i Restauracje – Hotel Stary.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Radio Nowy Świat, Dwutygodnik, Wyliczanka.