Fundacja Wisławy Szymborskiej ma zaszczyt przedstawić nowy skład kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Decyzję o wyborze laureata lub laureatki XIII edycji Nagrody podejmie kapituła w zmienionym składzie, bowiem opuszczają ją Janusz Drzewucki i Marta Wyka, którym dziękujemy za owocną współpracę. Do jury dołączają Paweł Mackiewicz i Elżbieta Winiecka.
Jak co roku, skład kapituły tworzą literaturoznawcy, literaturoznawczynie, krytyczki i krytycy oraz tłumacze i tłumaczki z Polski i zagranicy. W XIII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej będą to:
Andrea Ceccherelli (Włochy)
Włoski literaturoznawca, tłumacz, profesor zwyczajny slawistyki, kierownik Katedry Języka i Literatury Polskiej na Wydziale Języków Obcych Uniwersytetu Bolońskiego. Prezes Centrum Poezji Współczesnej na tejże uczelni. W jego dorobku translatorskim znajdują się m.in. wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego, Anny Świrszczyńskiej, Jana Twardowskiego, Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza oraz rymowanki Szymborskiej. W 2003 roku otrzymał nagrodę Leone Traverso – Opera prima Monselice za tłumaczenie Pieska przydrożnego Miłosza.
Đurđica Čilić (Chorwacja)
Profesor nadzwyczajna na Wydziale Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu w Zagrzebiu. Literaturoznawczyni i tłumaczka poezji Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego oraz prozy Olgi Tokarczuk i Bronki Nowickiej. Autorka książki Trzy oblicza autora: Miłosz, Różewicz, Herbert.
Paweł Mackiewicz (Polska)
Historyk literatury, krytyk literacki, profesor na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się literaturą polską XX i XXI w. Autor książek: Pisane osobno. O poezji polskiej lat pierwszych (Poznań 2010), W kraju pełnym tematów. Kazimierz Wyka jako krytyk poezji (Kraków 2012), Małe i mniejsze. Notatki o najnowszej poezji i krytyce (Katowice 2013), Sequel. O poezji Marcina Sendeckiego (Poznań 2015), Spór o realizm 1945-1948 (Poznań 2020). Opracował tomy: Kazimierz Wyka, Tylnym pomostem. Felietony zebrane (Kraków 2014), Kazimierz Wyka, Wybór pism (BN, Wrocław 2019), Jacek Łukasiewicz, Krok i rytm. Wybór szkiców (Wrocław 2024). W latach 2022-2024 juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Anna Marchewka (Polska)
Literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Publikowała m.in. w „Lampie”, „Zadrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dwutygodniku”, „Chimerze”, „Czasie Literatury”. W ramach współpracy z miesięcznikiem „Znak” opiekuje się rubryką „Stacja: Literatura”. Członkini redakcji „Czasu Literatury”. Współprowadziła audycje literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ.
Magdalena Rabizo-Birek (Polska)
Literaturoznawczyni, krytyczka literacka i krytyczka sztuki. Dr hab. prof. UR, w latach 2016-2019 kierowała Zakładem Literatury Polskiej XX i XXI Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członkini Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023. Redaktorka naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”. Członkini Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Literackiego im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi, Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” w Rzeszowie. Laureatka Nagrody Fundacji im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 2004).
Elżbieta Winiecka (Polska)
Literaturoznawczyni, badaczka literatury XX i XXI wieku. Prof. zw. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektorka tego Instytutu oraz założycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Literaturą Elektroniczną UAM. Redaktorka „Poznańskich Studiów Polonistycznych”. Napisała książki o twórczości Mirona Białoszewskiego, o poezji Bolesława Leśmiana, Tymoteusza Karpowicza i Krystyny Miłobędzkiej, a także o zmianach w polu literatury w XXI wieku. Autorka artykułów i szkiców krytycznych o poezji współczesnej.
Jurij Zawadski (Ukraina)
Poeta, wydawca, muzyk, literaturoznawca i aktywista społeczny. Eksperymentator i performer. Doktor nauk filologicznych. W Ukrainie znany jest jako poeta ekstremalny, stale poszukujący nowych środków wyrazu i gatunków poetyckich. Tworzy m.in. charakterystyczną poezję fonetyczną – wiersze bez słów, w których główną rolę odgrywają dźwięki i sylaby. Uczestnik licznych projektów muzycznych. Wydał 10 tomów poetyckich. Tłumaczony na wiele języków, wydany w Polsce, Danii i Czechach. FORMA opublikowała wybór wierszy Wolny człowiek jeszcze się nie urodził (FORMA 2019) w przekładzie Marcina Gaczkowskiego. Poza twórczością własną zajmuje się działalnością translatorską i wydawniczą; jest założycielem i szefem wydawnictwa Krok. Mieszka w Tarnopolu.
Joanna Bociąg
Sekretarzyni Nagrody. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Animatorka kultury, organizatorka wydarzeń literackich, współorganizatorka ogólnopolskich festiwali poetyckich, redaktorka, laureatka XXV Konkursu im. J. Bierezina, autorka książki Boję się o ostatnią kobietę (2020).
Rozszerzone noty biograficzne członków kapituły znajdą Państwo w zakładce KAPITUŁA.
Niebawem ogłoszony zostanie nabór do XIII edycji Nagrody.