Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji oraz laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepsze tłumaczenie na język polski podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 14 maja w Pałacu Potockich w Krakowie. Na konferencji obecni byli: dr Anna Marchewka, członkini kapituły Nagrody, Joanna Bociąg, sekretarzyni Nagrody, Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrał Michał Rusinek.
Nagroda za najlepszy zagraniczny tom poetycki tłumaczony na język polski przyznawana jest co dwa lata. Tegorocznym laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tłumaczenie wydane w latach 2022-2023 został Maciej Topolski za przekład Autobiografii czerwonego. Powieści wierszem Anne Carson (Wydawnictwo Ossolineum, 2022).
Przekład Macieja Topolskiego zapisze się w historii polskiej literatury nie tylko jako znakomity przekład, ale i taki tekst, który będzie miał wpływ na współczesną i przyszłą polską literaturę – mówiła Anna Marchewka, członkini jury Nagrody, o laureacie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tłumaczenie.
Nagrody zostaną wręczone 7 lipca 2024 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Wyboru nominowanych oraz laureata za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski dokonało jury w składzie: Andrea Ceccherelli, Đurđica Čilić, Janusz Drzewucki, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Jurij Zawadski. Sekretarzynią Nagrody jest Joanna Bociąg.
Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Dofinansowanie: Miasto Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny: ERGO Hestia
Współfundator Nagrody: Bank BNP Paribas
Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miłosz Festival, Mercedes-Benz Zasada Automotive, Precision Machine Parts Poland, Likus Hotele i Restauracje, LAMY Polska, De Revolutionibus Books i Compare Bookstore
Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Trójka Polskie Radio, Czas Literatury, Wyliczanka