Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina i Tomasz Różycki to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2022 roku. 

Na liście nominowanych znalazły się nazwiska już dobrze znane, ale i takie, które dopiero przebijają się do świadomości osób czytających. Nagroda może wykorzystywać reguły ekonomii prestiżu, by nie tylko potwierdzać pozycję autorów czy autorek mocno już w obiegu literackim obecnych czy uznanych, ale by również wprowadzać nowe/nowsze nazwiska. Czy lista książek nominowanych w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w pełni reprezentuje stan współczesnej poezji? Częściowo – na pewno. Należy mieć nadzieję, że jest to część szczególnie warta uwagi – skomentowała wybór kapituły jej członkini Anna Marchewka. 

Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 10 maja w Pałacu Potockich w Krakowie. Na konferencji obecne były  przedstawicielki kapituły Nagrody – członkini kapituły dr Anna Marchewka i sekretarz Joanna Bociąg, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrała prof. Teresa Walas. 

Oto lista nominowanych tytułów:

Maciej Bobula, Pustko, Warstwy

Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki, Biblioteka Śląska

Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK

Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza, Znak 

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 79 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy ostatniego dnia lutego. 10 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do Nagrody. Kapituła wyłoniła tych 5 tytułów podczas ostatnich, kwietniowych obrad w Krakowie. Ten wybór to owoc wielokrotnych lektur, wspólnych rozmów i dyskusji wszystkich członków i członkiń kapituły – o kulisach pracy jury opowiadała Joanna Bociąg, sekretarz Nagrody. 

Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Michał Rusinek, prezes Zarządu Fundacji, o idei Nagrody:

Wisława Szymborska ubolewała nad tym, że nie ma czasu i sił, by wspierać młodszych poetów i poetki. Nie lubiła też roli „lokomotywy”, która mogłaby pociągnąć za sobą innych. Wymyśliła, że po Jej śmierci taką „lokomotywą” będzie Fundacja Jej imienia i zobowiązała nas do wspierania na różne sposoby ludzi pióra. Przyznajemy więc stypendia dla młodych twórców oraz zapomogi dla potrzebujących, organizujemy rezydencje literackie w mieszkaniu Szymborskiej. Ale najważniejszym naszym przedsięwzięciem jest przyznawana od 11 lat Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej wydanej w Polsce w poprzednim roku. Przez te lata stała się ona jedną z najistotniejszych i najwyższych nagród poetyckich w Polsce. I zarazem najbardziej efektywną „lokomotywą”: laureaci i laureatki tej Nagrody są chętniej wydawani w Polsce i zapraszani na literackie festiwale oraz co szczególnie ważne tłumaczeni na inne języki. A gala Nagrody odbywająca się w czasie Festiwalu Miłosza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń literackich Krakowa.  

Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej

Dofinansowanie: Miasto Kraków

Partner strategiczny: ERGO Hestia

Współfundator Nagrody: BNP Paribas

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miłosz Festival, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Mercedes-Benz Zasada Automotive, Kaizen Media, Precision Machine Parts Poland, Tenczyńska Okovita, Likus Hotele i Restauracje – Hotel Stary, Prime Line. 

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Radio Nowy Świat, Dwutygodnik, Wyliczanka