Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2013

W I edycji Nagrody wśród nominowanych znalazły się następujące tomy:

Bach for my baby Justyny Bargielskiej

Białe krzesła Krystyny Dąbrowskiej

Pełna krew Łukasza Jarosza

Dziennik rozbitka Krzysztofa Karaska

Głosy Jana Polkowskiego

W tym roku kapituła uhonorowała ex aequo dwoje poetów: Krystynę Dąbrowską za tom Białe krzesła (wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu) oraz Łukasza Jarosza za tom Pełna krew (Wydawnictwo Znak). Laureaci otrzymali po 100 000 zł i statuetkę projektu Terenu Prywatnego.

Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody:

Tegoroczni laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej funkcjonują poza środowiskiem literackim, mają naturę samotników i outsiderów, rzadko można ich spotkać na festiwalach literackich i targach książki. Ich sposób pisania jest też zupełnie inny: Dąbrowska daleka jest od ekspresyjności, mówi głosem ściszonym. Jarosz zaś wybiera właśnie ekspresję, w swoich wierszach próbuje uobecnić świat. Ona w swojej poezji jest wycofana, ukrywa się za opisywanym obrazem, on pisze o sobie, o świecie i sobie w nim. Ona jest chłodna, cyzelująca frazę, przezroczysta. On – ekspresyjny, zanurzony w doświadczeniu. Te kontrasty można by mnożyć, ale oboje poetów łączy sposób mówienia o świecie: poszukiwanie nieoczywistości, dostrzeganie w detalu całości zjawiska, skupienie na życiu codziennym. Wspólne dla nich jest ciążenie ku przedstawianiu raczej tego, co związane ze śmiercią, chorobą, słabością, przemijaniem. Dąbrowska zastanawia się, jak żyć na linii strzału, na ziemi ogarniętej wojną, Jarosz snuje swą opowieść o przemijaniu na przykładzie losów kobiet z własnej rodziny. Oboje jednak potrafią także uchwycić radosny pierwiastek życia: Dąbrowska świetnie pisze o tym, jak miłość zrównuje, pozbawia ambicji, Jarosz – genialny tekst poświęca uczuciom do córki. Łączy ich także niezwykła wyrazistość, są to mocne, niezależne głosy. Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wyróżniła właśnie tę suwerenność, umiejętność pisania poza modami, upartego poszukiwania własnej drogi twórczej. Te właśnie cechy stawiała wysoko Wisława Szymborska, która wymyśliła nagrodę literacką i która w testamencie powołała do życia Fundację.

Nazwisko laureatów zostało ogłoszone 16 listopada podczas uroczystej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Galę prowadziła Agata Kulesza, a jej zwieńczeniem był koncert Agi Zaryan, która wykonała utwory ze swojej najnowszej płyty Remembering Nina & Abbey.

Gala była transmitowana na żywo na antenie TVN24.

Honorowy Patronat nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

Współfundatorem Nagrody była Fundacja PZU

Głównym sponsorem Gali był Rossmann

Galeria zdjęć

Galeria wideo