Ogłaszamy listę książek zgłoszonych do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku zostanie ona przyznana w dwóch kategoriach – za najlepszy polski tom poezji wydany w 2023 roku i najlepszy tom poetycki tłumaczony na język polski, wydany w latach 2022-2023.

Nagroda za najlepszy polski tom poetycki wydany w 2023 roku i najlepszy tom poetycki tłumaczony na język polski, wydany w latach 2022-2023.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 237 polskich tomów poezji wydanych w roku 2023 oraz 65 książek tłumaczonych na język polski wydanych w latach 2022-2023. Pełną listę zgłoszonych książek znajdziecie na naszej stronie internetowej. Kapituła Nagrody w składzie Andrea Ceccherelli, Đurđica Čilić, Janusz Drzewucki, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Jurij Zawadski. wybierze najpierw książki, które zostaną zakwalifikowane do kolejnego etapu, a następnie pięć nominowanych tomów.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Nominacje do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w maju. Wtedy też ogłoszony zostanie laureat bądź laureatka za tłumaczenie zagranicznego tomu poetyckiego wydanego w latach 2022-2023. O tym, w czyje ręce ostatecznie trafi tegoroczna Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy polski tom poetycki 2023 roku, dowiemy się w trakcie uroczystej Gali. Wydarzenie odbędzie się na początku lipca 2023 roku.