Ogłaszamy listę 57 książek, które zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tym roku Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – za najlepszy polski tom poezji wydany w 2023 roku oraz za najlepszy tom poetycki tłumaczony na język polski, wydany w latach 2022-2023.

Książki zakwalifikowane do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostały 242 polskie tomy poezji wydane w roku 2023. Dziś publikujemy listę 57 tytułów, które zakwalifikowano do kolejnego etapu. W kategorii najlepszy tom poetycki tłumaczony na język polski, wydany w latach 2022-2023, do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 65 książek. Pełną listę możecie znaleźć na naszej stronie internetowej. Wyboru dokonała Kapituła Nagrody w składzie Andrea Ceccherelli, Đurđica Čilić, Janusz Drzewucki, Anna Marchewka, Magdalena Rabizo-Birek, Marta Wyka, Jurij Zawadski.

Nominacje do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Nominacje do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w maju w Pałacu Potockich w Krakowie. O tym, w czyje ręce ostatecznie trafi tegoroczna Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy polski tom poetycki 2023 roku oraz za najlepszy tom poetycki tłumaczony na język polski, wydany w latach 2022-2023, dowiemy się w trakcie uroczystej Gali. Wydarzenie odbędzie się na początku lipca 2024 roku.