Laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Laureaci · XII edycja · 2024
Nagroda za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2023 roku

Fot. R. Siderski
Magdalena Bielska
Magdalena Bielska (ur. w 1980 roku) – poetka. Wydała książki poetyckie Brzydkie zwierzęta; Wakacje, widmo; Czarna wyspa; Torfowy ogród z mostem i tygrysem oraz powieść Miłość w zimie. Laureatka Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz dwukrotnie Krakowskiej Książki Miesiąca. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Poetyckiej Orfeusz im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Mieszka w Krakowie.

Magdalena Bielska
Przewodnik dla niedawno zmarłych
O tomie Przewodnik dla niedawno zmarłych
W świecie wykreowanym przez Bielską inny odgrywa równie ważną rolę jak autorskie ja. Każdy, kto pojawia się w tym świecie i mówi, przemawia własnym językiem, własnym idiomem: wyjątkowym, niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. Wskutek tego liryka Bielskiej jest wielogłosowa. Tutaj się mówi, ale nie tylko, bo także się słucha. Tutaj się rozmawia. Żywi rozmawiają z żywymi, żywi rozmawiają z umarłymi. Umarli żyją. Nie tylko we wspomnieniu, ale i w języku, który po sobie pozostawili. W tak charakterystycznych dla siebie powiedzonkach, zwrotach, a nawet sentencjach. Umarli istnieją też poprzez swoje milczenie. Jednym ze słów kluczy tej twórczości jest smutek, innym tajemnica. Każdy człowiek, którego poetka spotkała na swojej drodze, okazuje się ważny również ze względu na własną tajemniczość. Nigdy nikogo – nawet tego, na kim zależy nam najbardziej – nie poznamy do końca. Tajemniczy jest świat ludzkich spraw, to prawda, ale także otaczająca nas rzeczywistość, czego wyrazem przejmujące pod względem artystycznym, precyzyjnie wykreowane obrazy przyrody, niezwykle plastyczne i sugestywne, a poza tym metaforyczne. Liryka Magdaleny Bielskiej fascynuje także wtedy, gdy niepokoi.
Janusz Drzewucki, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Choć niektóre imiona i fakty zaczerpnięte z rzeczywistości pozaliterackiej mogłyby prowadzić do błędnego wniosku, że jest to po części autobiografia poetycka, Magdalena Bielska nie opisuje prywatnej historii, nie próbuje dokumentować czasu ani nie formułuje jednoznacznych diagnoz stanu świata i kondycji człowieka. Tworzy ona w języku, który jest jednocześnie przestrzenią kreacji i budulcem służącym kreacji. Autorka sytuuje swoją poezję w stosunku do prawdy dwóch doświadczeń: z jednej strony wobec dramatu życia, z drugiej zaś wobec pustki po nim. To poruszający tom, gdyż czytając zebraną w nim poezję, uczestniczymy w językowej reprezentacji świata czy też życia – albo przynajmniej stajemy się świadkami kształtowania się niepowtarzalnego świata językowego. Ta ekspresja, zarówno poetycka, jak i narracyjna, pokazuje, jak w języku można szukać i znaleźć jeśli nie wyjście ze smutku, to przynajmniej pogodzenie się z nim.
Đurđica Čilić, członkini kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Laureaci · XII edycja · 2024
Nagroda za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego

Maciej Topolski
Autobiografia czerwonego
/ Anne Carson