Laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Laureaci · VII edycja · 2019

Nagroda za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2018 roku

Fot. Kuba Ociepa

Marta Podgórnik

Marta Podgórnik – ur. 1979 roku w Sosnowcu. Poetka, krytyk literacki, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996). Tom „Paradiso” (2000) nominowano do Paszportu "Polityki", „Rezydencję surykatek” (2011) wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia (2012) i nominowano do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz" oraz Nagrody Literackiej "Gryfia". Tom „Zawsze” (2015) znalazł się w finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podobnie jak „Zimna książka” (2017), którą nominowano również do wrocławskiego Silesiusa. Mieszka w Gliwicach.

Marta Podgórnik

Mordercze ballady

O tomie Mordercze ballady

Można czytać nową książkę Marty Podgórnik, traktując ją jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej i – powiedzmy – okrutnej ‘ballady panieńskiej’. Oto mieszanka firmowa, kwintesencja pewnego stylu, który w tej książce, jak sądzę, wznosi się na wyżyny. Mordercze ballady są ciosem zadanym kulturowej i wierszowej normie związanej z balladą.

Karol Maliszewski, członek kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Tu w ogóle nie chodzi o relację między Martą Podgórnik a poezją kobiecą.

Dorota Walczak-Delanois, jurorka Nagrody im. W. Szymborskiej