zobacz listę zgłoszeńOrganizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książką poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. 

Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby. 

Etapy konkursu
Zgłoszenia należy przysyłać na adres Fundacji do 31 grudnia. W pierwszym etapie Kapituła wskazuje 80 książek, które będą brały udział w konkursie. W drugim etapnie, w kwietniu, kapituła wskazuje 5 nominacji spośród tomów polskich autorów. W trzecim etapie, w czerwcu Kapituła Nagrody wyłania zwycięską książkę laureata spośród 5 nominowanych oraz przyznaje II Nagrodę - książce przełożonej na język polski. Gala przyznania nagrody odbędzie się w czerwcu w Krakowie. 

Wysokość nagrody:
Nagroda przyznawana jest w II kategoriach. Na nagrodę składają się statuetka oraz 100 tys. złotych dla autora polskiego oraz 50 tys złotych dla autora zagranicznego i 50 tys. złotych dla jego tłumacza.