Wiersz za wino, wino za wiersz: Przejdź do historii

sobota, 28.10., godz. 21.30

Lokator, ul. Mostowa 1

Linn Hansén i Justyna Czechowska, laureatki tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, czytają w oryginale i w przekładzie tom „Przejdź do historii”!

Przez całe sześćdziesiąt jeden stron poetyckiego zbioru Linn Hansén mierzy się z historią. To zaskakujące u kogoś, kto pochodzi z kraju, w którym historia nigdy nie była tak ważna, jak w lepiej nam znanych partiach Europy. Czym jest dla niej historia: wszystkim, co minęło? Gdzie ma początek? Jak się skończy? Czy wzbudza nostalgię? Co nią kieruje i czy ta kierownicza siła różni się od natury? Czy jest sens o to pytać? Szwedzka poetka z wielką pasją, oszczędnością słowa, wystawiając na próby wielkie klasyczne formuły, kreśli dzisiejszy stan świata. To więcej niż sztuka pamięci: sztuka budzenia lęku i nadziei, skrytych w tym, co było i być może będzie.

 

Spotkanie z poetką Linn Hansén, laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

niedziela, 28 października 2018, godz. 11.00-12.30

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Stoisko Szwecji D33, Hala Wisła

Szwecja, Gość Honorowy 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie i Fundacja Wisławy Szymborskiej serdecznie zapraszają na spotkanie ze szwedzką poetką Linn Hansén, laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania, które poprowadzi Paulina Małochleb, nastąpi uroczyste przekazanie nagrody Linn Hansén.

Tłumaczenie z j. szwedzkiego: Justyna Czechowska