zobacz listę zgłoszeń

Dla Szkół


W 2015 roku Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej towarzyszy program edukacji kulturalnej „Warsztaty słowa”, skierowany do szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Fundacja PZU, a jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do czytania, a w szczególności do czytania poezji.

Projekt „Warsztaty słowa” składa się z trzech części:

1.    Spotkań z poetami nominowanymi do Nagrody Szymborskiej w latach 2013-2015 (które odbędą się w szkołach średnich na terenie całej Polski).

2.  Materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, przygotowanych przez Fundację (dostępnych na tej stronie internetowej w zakładce „Scenariusze” po zalogowaniu się poniżej) – zawiera ona opracowania poezji najnowszej (scenariusze lekcji, ćwiczenia do czytania ze zrozumieniem, tematy wypracowań), ułatwiające pracę nad współczesnym tekstem poetyckim, a także sytuujące poezję najnowszą w kontekście poprzednich epok. Materiały te można wykorzystywać zarówno w pracy nad literaturą współczesną, jak i jako tło do analizy tekstów z epok poprzednich (np. barokowych czy romantycznych).

3.   Konkursu promującego czytanie poezji, adresowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie istotne szczegóły, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w zakładce „Konkurs i informacje”.

Nagrody, które przewidziano w tym konkursie, to: czytniki Kindle, szkolenie (dla młodzieży), zestawy książek dla bibliotek oraz dla nauczycieli – bony na książki od księgarni Matras.

Dofinansowano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner Strategiczny Fundacji


Partnerzy projektu


Aby pobrać scenariusze oraz inne materiały,
musisz się zalogować.
Jeżeli nie masz jeszcze loginu i hasła, zarejestruj się.